קורסים, חוגים וסדנאות
אסטרונאוטית סמנתה קריסטופורטי מקבלת
צופים בטלסקופ
לומדים על מערכת השמש
חבל להיפרד :)
"ליל הכוכבים" של ואן גוך
יוצרים קבוצות כוכבים אכילות
דגם של הר געש מתפרץ
גלגל המזלות העתיק בבית אלפא
גלקסיה מצמר גפן-אסטרונומיה לילדי גן
דגם של מכתש על הירח
תצפית טלסקופית
שמש במרכבה על כלי יווני עתיק
מעוניינים בקורסי אסטרונומיה בעירכם / במוסד שלכם?
אנו מציעים קורסי אסטרונומיה לילדים, נוער ומבוגרים.
בחוגי אסטרונומיה ובקורסים הילדים לא רק שומעים הסברים, אלא יוצרים, צופים ומנסים, כלומר לומדים דרך העיניים, הידיים והאוזניים. המטרה היא לא להגביל את הנושא הנלמד לאסטרונומיה בלבד, אלא להרחיב לתחומים סמוכים כמו אסטרופיזיקה, מדעים פלנטריים, גאולוגיה, תולדות המדע, מיתולוגיה, בלשנות ואף תולדות האמנות ומוזיקה. לא סתם ילדים כל כך אוהבים את החוגים שלנו - וזו גם הסיבה שיש לנו קורסי המשך לכל הגילאים!

במהלך קורסי האסטורנומיה והחוגים נעשה שימוש נרחב בטכנולוגיות מודרניות, כמו טלסקופים משוכללים, תכנות מחשב יעודיות, ערכות לייזרים ועוד. בכל החוגים והקורסים נערכות תצפיות אסטרונומיות באמצעות הטלסקופים.

 

להלן קורסים וחוגים לפי גילאים:

  • גן חובה "שעת סיפור באסטרונומיה"

  • כיתות א'-ב' "אסטרונומיה ומדעי כדור הארץ" - יכול לשמש כקורס המשך ל"שעת סיפור באסטרונומיה"

  • כיתות ג'-ד' "אסטרונומים צעירים" - יכול לשמש כקורס המשך ל"אסטרונומיה ומדעי כדור הארץ"

  • כיתות ה'-ו' "אסטרונומיה מחקרית" - יכול לשמש כקורס המשך ל"אסטרונומים צעירים"

  • קורס אסטרונומיה תצפיתית למבוגרים ונוער - הפרטים כאן

החוגים מתקיימים בערים שונות, כגון:

תל אביב - צפון - מוזאון ארץ ישראל, רחוב חיים לבנון 2, תל אביב.

קורסי ילדים במוזאון ארץ ישראל

פתח תקווה - מתנ"ס "עולמות" בכתובת רח' אליהו דוד שולזינגר 10, כפר גנים, פתח תקווה.

קורסי ילדים בפתח תקווה

יפו - בית ספר דמוקרטי "קהילה"

קורסי ילדים ביפו

חולון - אשכול פיס "קציר", רבין 20 חולון.

קורסי ילדים בחולון

אור יהודה - מרכז המצוינות אור יהודה.

קורסי ילדים באור יהודה

קריית אונו - מתנ"ס קריית אונו, רח' לוין פינת הזמיר.

קורסי ילדים בקריית אונו

נתניה - פלנטריום נתניה, בן גוריון 168

קורסי ילדים בנתניה

ייחודיות קורסי הילדים שלנו

 

הסיפור שלנו

הסיפור שלנו התחיל בשנת 2014 משני קורסי אסטרונומיה: קורס גן חובה וכיתות ג'-ד'. הילדים כל כך נהנו שבסוף שנת הלימודים הראשונה ההורים כבר ציפו לקורסי המשך! וכך צמחנו יחד עם התלמידים שלנו והוריהם ועתה יש לנו קורסים לכל גיל, החל מגן חובה ועד כיתות ו'-ז' ואף למבוגרים. המדריכים שלנו הם חובבי אסטרנומיה נלהבים, בעלי נסיון בהדרכת ילדים ובתצפיות אסטרונומיות.

 

מטרת הקורסים וקורסי המשך

מטרת הקורסים שלנו היא להדביק את הילדים באהבה לתחום האסטרונומיה, לשאוב אותם פנימה ולהעניק להם אפשרות לגדול עם אהבת המדע שנה אחרי שנה. ההתלהבות הטבעית של הילד/ה מהחלל מתחזקת ומתפתחת לזיקה רצינית יותר לתחום, מה שנותן לנו תקווה שהילדים יקחו את זה הלאה לשבלים הבוגרים יותר בחייהם.

 

תוכן הקורסים

בכל קורס תכנית שונה ונושאים חדשים, כך שמי שלמד אצלנו בכיתות א'-ב' ועולה לג'-ד' יקבל תכנים שונים וברמה גבוהה יותר. כל קורס יש לו התמקצעות משלו: קורס "שעת סיפור באסטרונומיה" לגן חובה עוסק במבוא כללי למדעי החלל, קורס א'-ב' עוסק באסטרונומיה ומדעי כדור הארץ, קורס ג'-ד' מתרכז בפקרים מדעיים במערכת השמש וקורס ה'-ו' בכלים של אסטרונומים.

כל הקורסים פתוחים הן לתלמידים חדשים והן לממשיכים: אנו מוודאים בשיעורים הראשונים של כל קורס כי כל הילדים מדברים באותה שפה ומכירים מושגים בסיסיים.

1/8

הרחבת אופקים והקניית תמונת עולם רחבה

אנחנו ב"עולם האסטרונומיה" בטוחים כי הלמידה הטובה ביותר היא הלמידה המגוונת, ולכן אנו משלבים נושאים שונים בקורסים שלנו: מיתולוגיה של עמי העולם, היכרות עם יצירות אומנות גדולות ואף עם מוזיקה קלאסית. למשל, מה יכול להיות מעניין יותר מללמוד על כוכב הלכת צדק, לספר מיתוס הקשור אליו, לשמוע את הפרק של "צדק" מתוך היצירה הקלאסית של גוסטב הולסט "כוכבי לכת" ועוד אחרי זה לצאת החוצה ולצפות בצדק בטלסקופ! כך הילדים מקבלים את התמונה המלאה ביותר של החומר הנלמד ויותר חשוב: תמונת עולם רחבה ועשירה, ולומדים לזהות קשרים בין מדע לתרבות אנושית.

מבנה השיעורים

בשיעורים הילדים לא רק לומדים תוכן עיוני, אלא גם יוצרים, מבצעים תצפיות טלסקופיות, בונים דגמים, רואים סרטונים, שומעים מוזיקה ועורכים ניסויים הקשורים לנושא הנלמד. ילדין גדולים יותר בונים כלים אסטרונומיים פעילים כגון טלסקופ, ספקטרוסקופ ועוד.

 

קשר עם קהילה

אנחנו מאמינים ומשקיעים בקשרים עם הקהילה המקומית ומשתדלים לחנך גם את התלמידים שלנו לערכים קהילתיים. מדי פעם אנו מבצעים את מה שנקרא "תצפיות רחוב": מוציאים טלסקופ לרחובות הערים בהן מתנהלים הקורסים שלנו ומזמינים את הולכי רגל לצפות בו ללא תשלום. אנו מעודדים את התלמידים שלנו להשתתף בחגיגה קהילתית-מדעית זו, להפגין את הידע שלהם ולהסביר למבקרים את מה שרואים בטלסקופ. וכמובן שלהדריך זו הדרך הטובה ביותר ללמוד, כך שהתלמידים שמשתתפים בפרוייקטים האלה זוכים פעמיים.

 

קשר עם הורים

בנוסף, אנו מאמינים שחינוך לא נגמר בכיתה, ולכן חשוב לנו הקשר עם הורי התלמידים שלנו. אנו משתפים אותם בכל האירועים השמיימיים, כגון מעברים של תחנת החלל הבינלאומית, מטרות מטאורים, ליקויי חמה ולבנה, ושומרים על הקשר עם ההורים באופן שוטף באמצעות מיילים וקבוצות ווטסאפ ייעודיות.

 

אם ילדיכם מתלהבים מהחלל ואם אתם בטוחים שבשבילם השמיים הם לא הגבול, אם ברצונכם לטפח אצלם ידע עמוק במדעים ואסטרונומיה ויחד עם זאת להרחיב את האופקים שלהם ולהעניק להם תמונת עולם רחבה, אז הקורסים שלנו בשבילכם!