מה בשמיים

תחזית חודשית של אירעים אסטרונומיים

שמי אוקטובר 2020

באוקטובר ניתן לצפות ב-4 כוכבי הלכת הנראים לעין, ואם נכלול גם את אורנוס, אז 5. האירוע המשמעותי ביותר של החודש הוא ההתקרבות הגדולה של כוכב הלכת מאדים!

כוכבי הלכת הנראים בעין בעונה

כוכבי הלכת הנראים בערב

צדק ושבתאי יימצאו בדיוק בדרום מיד אחרי שקיעת השמש וישקעו קצת אחרי חצות (בתחילת אוקטובר. בסוף החודש ישקעו כבר אחרי 9 בערב). הם עדיין בהירים מאוד, במיוחד צדק, אך הפעם יש לו יריב רציני והוא מאדים.

מאדים עושה לנו את החודש! הוא יעבור את צדק בבהירות (יגיע ל-2.6- לפי סולם הבהירויות) מכיוון שהוא מתקרב לכדה"א. שיא הקרבה שלו ב-6/10. לא סתם שיגרו אליו חלליות בקיץ הזה (נאס"א – חללית "התמדה" ואיחוד האמירויות הערביות – חללית "תקווה") כדי שתהיה להן את הדרך הקצרה ביותר, כי מאדים וכדה"א נמצאים במרחק מינימלי אחד מהשני רק פעם בשנתיים וחודשיים, והרגע הזה הגיע! בתחילת אוקטובר הוא יזרח סביב 19:30, אך בסוף החודש הוא יופיע בשמיים עוד בטרם השמש תשקע בכיוון מזרח ויישאר איתנו עד הבוקר. הוא נמצא בכיוון קבוצת הכוכבים דגים, אך אל תחפשו את דגים בשמי העיר: זוהי קבוצה חיוורת מאוד וניתן לראותה רק ממקום חשוך. צבעו האדמדם והחלוד של מאדים יסגיר לכם אותו יחד עם הבהירות הגבוהה כך שלא תוכלו להתבלבל גם אם אתם לא יודעים איפה זה קבוצת דגים.

אורנוס לקראת סוף אוקטובר גם הוא מגיע לניגוד (מול השמש, המרחק המינימלי מאתנו) ויזרח מיד אחרי שקיעת החמה כך שהחודש הוא הזמן הטוב ביותר לצפות בו, אך מאתגר לראותו בעין אפילו מהמדבר.

גם החודש יש לנו הזדמנות לראות את שלושת כוכבי הלכת הבהירים – צדק, שבתאי ומאדים – בשעות המוקדמות של הערב ולהעביר ביניהם קו: מישור המלקה, מישור בו כל כוכבי הלכת מקיפים את השמש.

 

כוכבי הלכת הנראים בבוקר

נוגה הזוהרת תזרח אחרי 3:30 בתחילת אוקטובר, אך לקראת סוף החודש תזרח רק ב-4:30 בבוקר. רק שימו לב שהחודש מעבירים שעון שעה אחת אחורה ב-25 באוקטובר ב-2:00 בלילה, לכן תוכלו להינות מהמראה שלה בסוף אוקטובר ב-3:30 לפי שעון חורף.

מטרות מטאורים הנראים בחודש אוקטובר 2020

החודש מטר המטאורים אוריונידים שנחשב למטר בינוני יגיע לשיאו בתאריך 21 באוקטובר אחרי חצות. קצב של המטר החסית גבוה: כ-20 מטאורים לשעה בתנאים אידאליים. אין צורך להזכיר שהתנאים המושלמים כוללים מקום תצפית כמה שיותר חשוך ואטמוספירה נקייה. מקור שמו של מטר האוריונידים הוא בקבוצת כוכבים אוריום ששם נמצאת הנקודה הדמינית שממנה יוצאים המטאורים ("רדיאנט"). הירח השנה ידידותי כלפי הצופה במטר הזה – הוא ישקע בתחילת הערב ולא יפריע עם האור שלו בתצפית.

חוץ מאוריונים, עוד כמה מטרות מטאורים מגיעים לשיאם, אך הם חלשים (5-10 מטאורים לעשה במקסימום): דרקונידים ב-8/10, תאורידים דרומיים ב-10/10 ועוד.

אירועים שמיימיים נבחרים בחודש אוקטובר 2020

החודש מאדים מגיע לניגוד (מול השמש, מה שאומר שהוא גם בנקודה הכי קרובה שלו לכדה"א).

2/10 🌕 מילוא הירח

2-3/10 הירח ליד מאדים (שיא הקרבה – לקראת שעות הבוקר ב-2/10)

3/10 נוגה נמצא ליד הכוכב רגולוס (α בקבוצת אריה) (אחרי 4 בבוקר)

3/10 הירח באפוגיאה – במרחק מקסימלי מכדה"א – כ-406 אלף ק"מ

6/10 מאדים בשיא קרבתו לכדה"א – 62.7 מיליון ק"מ

7/10 הירח ליד הכוכב אלדברן (α בקבוצת שור) (אחרי 10 בערב)

8/10 שיא מטר המטאורים דרקונידים – כ-10 בשעה או יותר (עדיף לצפות בערב)

10/10 🌗 רבע אחרון של הירח

10-11/10 הירח ליד פולוקס וקסטור בקבוצת תאומים (שמי בוקר)

13/10 הירח ליד הכוכב רגולוס (α בקבוצת אריה) (אחרי 4 בבוקר)

14/10 מאדים בניגוד (מול השמש, נראה כל הלילה)

14/10 הירח ליד נוגה (אחרי 4 בבוקר)

16/10 🌑 מולד הירח

17/10 הירח בפריגיאה – במרחק המינימלי לכדה"א – כ-357 אלף ק"מ

19/10 הירח ליד אנטארס (α בקבוצת עקרב) שמי הערב

21/10 שיא מטר המטאורים אוריונידים - אחרי חצות – כ-20 מטאורים לשעה

22-23/10 הירח ליד צדק ושבתאי – שמי הערב

23/10 🌓 רבע ראשון של הירח

25/10 2:00 מעבר לשעון החורף

29/10 הירח ליד מאדים – שמי הערב

30/10 הירח באפוגיאה – במרחק מקסימלי מכדה"א – כ-406 אלף ק"מ

 

 

פרק זה נכתב ולוקט ע"י אלה רץ על בסיס מקורות המידע הבאים:

מצב כוכבי לכת והירח באמצעות תכנת Stellarium: www.stellarium.org

מטרות מטאורים: www.imo.net

אירועים שמיימיים נבחרים: "ספר השנה האסטרונומי לשנת 2020" מאת ד"ר יגאל פת-אל

שמי ספטמבר 2020

 

בספטמבר ניתן לצפות ב-4 כוכבי הלכת הנראים לעין, ואם נכלול גם את אורנוס, אז 5.

 

כוכבי הלכת הנראים בעין בעונה

כוכבי הלכת הנראים בערב

צדק ושבתאי ממשיכים למשול בשמי הערב באופק הדרומי. צדק נראה ככוב זוהר במיוחד, יותר מכל גרם שמיים אחר בשעות הערב, ושתבאי נמצא כ-10 מעלות מזרחית ממנו וחיוור יותר, אך עדיין מספיק בהיר בכדי לראותו גם מהעיר.

מאדים מצטרף לזוג המפואר כבר אחרי 21:30 בערב, כך שתוכלו לראותו באופק המזרחי מ-9:30-10 בערב ועד זריחת השמש. הוא נראה כנקודה אדמדמה בשמיים ומבחינת הבהירות הוא מתחיל לאתגר את צדק: מכיוון שמאדים מתקרב בימים אלה לכדור הארץ, בהירותו עולה. באוקטובר הוא יהיה בשיא הקרבה אלינו ויראה יותר בהיר מצדק.

אורנוס נראה רק ממקומות חשוכים ביותר כמו המדבר וגם שם מאתגר ביותר לראות אותו.

בחודש הזה וגם הבא יש לנו הזדמנות יפה לראות את שלושת כוכבי הלכת האלה בשעות המוקדמות יחסית של הערב ולהעביר ביניהם קו: אתם תגלו ששלושתם "יושבים" על אותו קו שנקרא מישור המלקה. מה שמסביר את זה היא העובדה שכל כוכבי הלכת מקיפים את השמש באותו מישור! מאדים יימצא קצת מתחתיו כי המישור שלו טיפה נטוי. גם הירח לא מתרחק ממנו ליותר מ-5 מעלות, ותוכלו לראותו באיזור בסוף ספטמבר.

כוכב הלכת חמה ייראה בשעות הערב מאמצע ספטמבר ועד סופו נמוך מאוד (וחיוור מאוד!) מעל האופק המערבי, כך שיהיה די מאתגר לזהות אותו.

 

כוכבי הלכת הנראים בבוקר

נוגה מכהנת בשמי הבוקר מהשעה 3:00 ועד הזריחה. היא יותר בהירה מצדק וממאדים ונראת בכיוון מזרח בשעות הבוקר המוקדמות, לבנה וזוהרת, כך שאין לכם סיכוי להתבלבל.

מטרות מטאורים הנראים בחודש אוגוסט 2020

אין מטרות מטאורים חזקים או בינוניים החודש.

אירועים שמיימיים נבחרים בחודש ספטמבר 2020

החודש מתרחש יום שוויון הסתיו, היום בו אורך היון והלילה שווים (בערך), ואחד משני הימים בשנה שבהם השמש זורחת בדיוק במזרח ושוקעת בדיוק במערב.

 

2/09 🌕 מילוא הירח

5-6/09 ירח ליד מאדים. מומלץ לעקוב אחריו מדי שעה עד הבוקר: רואים את תנועתו ביחס למאדים. התכסות מאדים בירח תיראה בישראל כבר אחרי זריחת השמש באופק המערבי בשעה 9:00. ממרכז דרום אמריקה נראה התכסות של מאדים בירח בלילה. מומלץ לצפות במשקפת או בטלסקופ.

6/09 ירח באפוגאה (המרחק המירבי מכדה"א, 405 אלף ק"מ)

9-10/09 ירח ליד צביר הפליאדות והכוכב אלדברן, α בשור (הכוכב הבהיר ביותר בשור) (שמי הבוקר)

10/09 🌗 רבע אחרון של הירח

11/09 נפפטון מניגוד (מול השמש). נראה במיטבו כל הלילה. רק לבעלי טלסקופים.

13/09 ירח ליד הכוכב פולוקס, β תאומים (שמי הבוקר)

14/09 ירח ליד נוגה (שמי הבוקר)

14/09 ירח נוגה ליד צביר הכוורת (M44)

17/09 🌑 מולד הירח

18/09 ירח בפריגאה (המרחק המינימלי מכדה"א, 359 אלף ק"מ)

18-19/09 ירח, כוכב לכת חמה וספיקה (α בבתולה) קורבים זה לזה (שמי הערב מיד אחרי השקיעה, קרוב לשמש)

22/09 יום שוויון הסתיו (15:32)

22/09 ירח ליד הכוכב אנטארס, α בעקרב (שמי הערב)

24, 25, 26/09 ירח ליד צדק ושבתאי

24/09 🌓 רבע ראשון של הירח

 

פרק זה נכתב ולוקט ע"י אלה רץ על בסיס מקורות המידע הבאים:

מצב כוכבי לכת והירח באמצעות תכנת Stellarium: www.stellarium.org

מטרות מטאורים: www.imo.net

אירועים שמיימיים נבחרים: "ספר השנה האסטרונומי לשנת 2020" מאת ד"ר יגאל פת-אל

שמי אוגוסט 2020

 

באוגוסט ניתן לצפות ב-4 כוכבי הלכת הנראים לעין, ואם נכלול גם את אורנוס, אז 5.

 

כוכבי הלכת הנראים בעין בעונה

 

כוכבי הלכת הנראים בערב

צדק ושבתאי, הזוג המפואר, ייראו באוגוסט מיד אחרי השקיעה וכמעט עד הבוקר. בערב הם יראו בדרום מזרח ובמהלך הלילה ינועו מערבה. כמובן, מי שינוע זה כדור הארץ, הוא מסתובב מזרחה, אבל מכיוון שאנחנו "דבוקים" אליו, זה ייראה כאילו כל מה שמחוץ לכדה"א זז מערבה.

מאדים בתחילת אוגוסט יזרח סביב 23:00, לקראת סוף החודש סביב 21:30, כך שניתן יהיה לצפות בו סוף-סוף בשעות המוקדמות יחסית. בהירותו של מאדים עולה ועולה מדי חודש מכיוון שהוא מתקרב לכדור הארץ. שיא הקרבה צפוי באוקטובר, אז מאדים יעבור את צדק בזוהר.

כמובן ששלושת כוכבי הלכת האלה ייראו על אותו קו דמיוני שנקרא מישור המילקה, כי הם מקיפים את השמש שלנו באותו מישור, לכן מכדור הארץ הם ייראו על אותו קו.

אורנוס יזרח במזרח אחרי חצות ויהיה טיפה בהיר יותר מאשר בחודש הקודם. עדיין לא תוכלו לראות אותו מהעיר, אבך הסיכוי לצפות בו בעין מהמדבר הולך וגדל ככל שהזמן עובר. זה עדיין מאתגר ביותר ודור שמקום חשוך ככל האפשר וראייה חדה, וכדאי גם לנסות לצפות בו לקראת הבוקר כשהוא בשיא הגובה.

 

כוכבי הלכת הנראים בבוקר

נגה בשיא הזוהר שלה, בהירותה -4.5, והיא תזרח סביב 3:00 בבוקר במהלך כל החודש אוגוסט.

חמה נראה יחסית בהיר לפני זריחת השמש סביב 5 בבוקר בתחילת אוגוסט, אך יעלם בזוהר השמש לקראת ה-12 בחודש. בתחילת ספטמבר הוא שוב מופיע בשעות הערב המוקדמות.

מטאור. צילום: ירון עיני

www.yaroneini.com 

מטרות מטאורים הנראים בחודש אוגוסט 2020

מטר המטאורים הראשי והמפורסם ביותר, הפרסאידים, אחד ממטרות המטאורים העשירים ביותר בשנה, מתרחש במהלך כל החודש אוגוסט ומגיע לשיאו בלילה בין 12 ל-13 באוגוסט. אבל חכו להתלהב! השנה הירח שוב הורס לנו את המטר, כמעט כמו בשנה שעברה. השנה הוא לא יהיה מלא, הוא יהיה 37% מואר בליל השיא אך יימצא לצערנו ממש סמוך לרדיאנט. רדיאנט הוא הנקודה הדמיונית שממנה המטאורים נראים נובעים. שם המטר נוצר משם קבוצת הכוכבים בה נמצא הרדיאנט שלו: פרסאוס, מכאן – פרסאידים. הרדיאנט של הפרסאידים יזרח סביב השעה 21:00 בערב ועד 00:30 באותו לילה (12-13/08) הירח לא יהיה בשמיים, מה שיאפשר צפייה נוחה במטר ללא הפרעת האור של המאור הקטן. אך מכיוון שהרדיאנט יהיה נמוך, קצב המטר בשעות הערב יהיה נמוך גם כן. הקצב עולה אחרי חצות ודווקא אז יזרח גם הירח. יום אחרי, בלילה של 13-14 באוגוסט, הירח יזרח 50 דקות מאוחר יותר, אך קצב המטר כבר ירד בצורה ניכרת. אז מה שלא נעשה, הירח יפריע לצפייה ולא נראה 100 מטאורים לשעה כפי שהמטר הזה מניב בדרך כלל. שנה הבאה בליל השיא של הפרסאידים לא יהיה ירח, כך ששנה הבאה זו תהיה באמת חוויה שווה!

איך לצפות במטר הפרסאידים? קודם כל חייבים מקום חשוך: אם יהיו לכם אורות ישירים זה יקטין עוד יותר את הסיכוי לראות משהו. מתוך העיר תוכלו לתפוס מטאורים בודדים בלבד, מהמדבר, הרחק מאורות הכבישים והערים, הסיכויים שלכם עולים. השתדלו אף לא להשתמש בפנסים, ואם כן, תעטפו אותם בצלופן אדום כי אדום לא הורס את ראיית הלילה.

דבר שני, כדאי שתשכבו על האדמה בשק שינה או מזרן. בישיבה לא תראו הרבה מטאורים, הרי אתם צריכים לראות כמה שפחות אדמה וכמה שיותר שמיים, אז שכיבה תגדיל את שדה הראיה שלכם של השמיים. שתו הרבה תה או קפה ותאכלו משהו מתוק כדי לא להירדם. הסתכלו לכיוון צפון-מזרח אם אתם צופים בתחילת הערב, בהמשך הלילה הרדיאנט יעלה ולקראת הבוקר יגיע לנקודה די גבוהה בשמיים. זכרו שהרדיאנט זו הנקודה הדמיונית ממנה נובעים המטאורים, אך  תוכלו לראות אותם בכל חלקי השמיים. אין צורך בציוד, את המטאורים רואים בעין. קראו בהרחבה על תצפיות מטאורים בדף שלנו https://www.astronomy.co.il/meteors

 

שאר מטרות המטאורים של אוגוסט מפיקים מטאורים בודדים בשעה, כך שלא נזכיר אותם כאן.

אירועים שמיימיים נבחרים בחודש אוגוסט 2020

 

כשהירח עובר ממקום למקום בשמיים, פעמים רבות הוא נמצא ליד כוכבים בהירים, עובדה העוזרת לנו לזהות אותם. טיילו יחד עם הירח ואל תפספסו אף אירוע שמיימי הנראה מישראל!

1-2/8 התקבצות ירח, צדק ושבתאי. שלושת הגופים ייראו אחד ליד השני בשמיים שני ערבים ברצף. הזמן הטוב לצפייה – כל הלילה

3/8 מאדים בפריהליון (הנקודה הכי קרובה לשמש של מסלולו) - מרחקו מהשמש 1.38 יחידות אסטרונומיות (יחידה אסטרונומית היא המרחק הממוצע של כדה"א מהשמש וזה 150 מיליון ק"מ)

🌕 3/8 מילוא הירח - מפנה את כל פניו המוארות אלינו

9-10/08 הירח נמצא ליד כוכב הלכת מאדים – החל מ-23:15 ועד הבוקר

🌗 11/8 רבע אחרון של הירח. המחצית המזרחית של הירח מוארת

12/8 שיא מטר המטאורים פרסאידים (עדיף לצפות לקראת הבוקר). הירח די הורס את המטר השנה...

13/8 נוגה באלונגציה מערבית מירבית - שיא ריחוקו הזוויתי מהשמש. נראה החל מ-3 בבוקר

13/08 הירח חולף ליד הכוכב אלדברן, הכוכב הזוהר ביותר (α) בקבוצת שור (החל מ-1:30 בלילה)

15-16/8 הירח עובר ליד כוכב הלכת לנוגה – (נראה החל מ-3 בבוקר)

18/8 כוכב חמה עובר למופע ערב. נראה מעל האופק המערבי מיד לאחר שקיעת השמש במערב

🌑 19/8 מולד הירח. הירח מתקבץ עם השמש

21/8 הירח בפריגיאה. מצוי במרחק הקרוב לכדור הארץ במסלולו – מרחק 363.5 אלף ק"מ

🌓 25/8 רבע ראשון של הירח. המחצית המערבית של הירח מוארת

25/8 התכסות כוכב בבהירות 2.6 (β בקבוצת בעקרב) בירח. הוככב נעלם מאחורי הירח בשעה 22:35 ומתגלה ב-23:12. זהו כוכב כפול, אז יהיה מעניין!

29/8 התקבצות ירח, צדק ושבתאי. שלושת הגופים ייראו אחד ליד השני בשמיים שני ערבים ברצף. הזמן הטוב לצפייה – כל הלילה.

פרק זה נכתב ולוקט ע"י אלה רץ על בסיס מקורות המידע הבאים:

מצב כוכבי לכת והירח באמצעות תכנת Stellarium: www.stellarium.org

מטרות מטאורים: www.imo.net

ליקוי ירח https://www.timeanddate.com/eclipse/in/israel/tel-aviv

אירועים שמיימיים נבחרים: "ספר השנה האסטרונומי לשנת 2020" מאת ד"ר יגאל פת-אל

שמי יולי 2020

כוכבי הלכת הנראים בעין בעונה

לקראת סוף יולי חמישה (!) כוכבי לכת ייראו בשמיים בו זמנית שהם כל כוכבי הלכת הנראים בעין (להוציא את אורנוס, כי הוא בקושי נראה גם ממקום חשוך).  

צדק ושבתאי שניהם חוגגים בשמי הערב בחודש הקרוב. בתחילת יולי הם זורחים סביב השעה 9 בערב במזרח-דרום-מזרח וימשיכו להקדים את זריחתם לקראת סוף החודש. קודם תראו את צדק הזוהר ואחריו שבתאי הקצת פחות בהיר (כי הוא רחוק יותר). לקראת אמצע החודש תוכלו לראותם זורחים מיד אחרי שקיעת השמש. זה נקרא ניגוד Opposition: כוכב לכת שנמצא בניגוד זורח מיד אחרי שקיעת החמה ושוקע עם זריחתה, כלומר רואים אותו במשך כל הלילה. מבחינה אסטרונומית זה קורה כשכוכב לכת נמצא על קו ישר עם השמש וכדור הארץ, כלומר נראה בכיוון ההפוך מהשמש, כפי שרואים בתמונה. טלסקופ קטן יאפשר לכם לראות את הירחים של צדק ואת טבעות שבתאי. חודשי הקיץ זו התקופה הטובה ביותר לצפות בשני כוכבי הלכת האלה השנה.

חמישה (!) כוכבי הלכת הנראים בעין בעונה. צילום מסך של תכנת Stellarium.

מאדים מצטרף לזוג המפואר אחרי 00:30 בלילה (בתחילת יולי; בסוף יולי תוכלו לראותו כבר אחרי 23:15 בלילה במזרח). תוכלו להבחין בו בקלות לפי צבעו האדמדם הבולט. בהירותו של מאדים עולה ועולה מדי חודש מכיוון שהוא מתקרב לכדור הארץ. שיא הקרבה צפוי באוקטובר.

כמובן ששלושת כוכבי הלכת האלה ייראו על אותו קו דמיוני שנקרא מישור המלקה, כי הם מקיפים את השמש שלנו באותו מישור, לכן מכדור הארץ הם ייראו על אותו קו.

נוגה המדהימה והזוהרת עברה להיראות בבוקר. תוכלו להבחין בה כבר בשעה 4 לפנות בוקר (בסוף יולי - 3 בבוקר). אין סיכוי להתבלבל: היא הזוהרת מבין כל מה שתראו בשמיים, חוץ מהשמש והירח כמובן :)

אורנוס התמקם בנוחיות רבה בין מאדים לבין נוגה, אך אל תחפשו אותו מהעיר: אין לכם סיכוי לראותו בעין. אך אם אתם במדבר או כל אתר חשוך אחר, נסו אותו! בהירותו 5.8 מה שאומר שהוא בדיוק בגבול הראיה: אם אתם יודעים איפה לחפש אותו, יש לכם סיכוי לצפות בו כנקודה חיוורת על גבול הדמיון. אני יכולה להעיד שכן אפשר לראות את אורנוס בלי שום כלי עזר ממקום חשוך. קחו לכם את זה כאתגר בפעם הבאה כשתהיו בנגב או בערבה :)

חמה מצטרף לשאר החברים שלו החל מאמצע יולי. הוא חמקמק מאוד, תוכלו להבחין בו בשעות הבוקר המוקדמות לפני זריחת השמש בכיוון מזרח-צפון-מזרח. התקופה הנוחה (יחסית) לצפות בו -- סוף יולי בשעה 5-5:15 בבוקר.

את שאר כוכבי הלכת לא ניתן לראות בעין.

מטאור. צילום: ירון עיני

www.yaroneini.com 

מטרות מטאורים הנראים בחודש יולי 2020

 

סוף החודש יולי הינה התקופה העשירה ביותר למטרות מטאורים: ישנם לפחות 3 מטרות פעילים ב-27-30 ביולי. כל אחד מהם די חלש לבדו, אך ביחד הם מפיקים מראה שווה לצפייה. אמנם הירח המתמלא יפריע לצפייתם עם האור החזק שלו, אך עדיין שווה לנסות, במיוחד אחרי חצות כשהירח כבר שוקע.

פיסציס אוסטרינידים (Piscis Austrinids) נשמע כמו קללה, אני יודעת... זה סך הכל מטר שנראה נובע מקבוצת הדג הדרומי Piscis Austrinis, ומכאן שמו. שיאו ב-27 ביולי. זהו מטר חלש המפיק כ-5 מטאורים בשעה במקסימום. הוא פעיל עד תחילת אוגוסט, מה שטוב כי הוא מתווסף לשאר החברים שלו בסוף יולי.

ב-30 ביולי מגיעים לשיאם שני מטרות מטאורים: אלפא-קפריקורנידים α-Capricornids (נראים כאילו שהם נובעים מכוכב אלפא בקבוצת גדי Capricornus) עם קצב זניטי לשעה של 5 מטאורים שמקורם בשביט 169P/NEAT ודלתא-אקוורידים דרומיים  Southern δ-Aquariids עם קצב של 16 מטאורים בשעה, מה שהופך אותו למטר בינוני ולא חלש כמו אחרים. שם המטר נובע מהכוכב דלתא בדלי (Aquarius), כי המטאורים נראים נובעים משם.

שימו לב שכל מטרות המטאורים האלה הם מאוד דרומיים, מה שאומר שהנקודה הדמיונית ממנה כל אחד מהם נובע (הנקראת רדיאנט) תהיה נמוכה ולכן הקצב שלהם ייראה נמוך יותר מהכתוב. כדי לצפות בהם, כדאי לשכב על האדמה במקום חשוך ולהסתכל דרומה, משם המטאורים יתפזרו לכל הכיוונים.

בנוסף לכך, ב-28 ביולי תיתכן התפרצות של מטר גאמא-דרקונידים (עד כ-100 מטאורים בשעה), אך זה לא וודאי ודורש עוד תצפיות.  

מיקומי כוכבי לכת: ניגוד (צדק, שבתאי) והתקבצות תחתונה (חמה). מקור:

מאת המקור נוצר על ידי Looxix, התרגום - הקבועה הקוסמולוגית - אני תרגמתי לעברית, על בסיס http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Positional_astronomy.png, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17937414

אירועים שמיימיים נבחרים בחודש יולי 2020

1/07 כוכב הלכת חמה בהתקבצות תחתונה (עובר ביננו לבין השמש). עובר להיראות בשמי הבוקר

2/07 ירח עובר מעל הכוכב אנטארס בקבוצת עקרב - שמי הערב, דרום

4/07 כדור הארץ בנקודה הרחוקה ביותר במסלולו סביב השמש (אפהליון)

5/07 ליקוי ירח חצי צל (לא ייראה מישראל!)

5/07 מילוא הירח

5/07 ירח עובר מתחת לכוכב הלכת צדק (החל מ-9 בערב בכיוון מזרח)

6/07 צדק, שבתאי וירח יוצרים משולש בשמי הערב (החל מ-10 בערב במזרח)

12/07 ירח עובר מתחת למאדים (אחרי חצות, בכיוון מזרח)

אמצע יולי - נוגה עובר ליד הכוכב האדמדם אלדברן בקבוצת שור. שיא הקרבה ביניהם ב- 11-12/07, שמי הבוקר אחרי 3:30

13/07 ירח ברבע אחרון

14/07 צדק בניגוד (בצד המנוגד לשמש). צדק ייראה משקיעת השמש ועד זריחתה, הזמן הטוב ביותר לצפות בו.

17/07 ירח עובר ליד נוגה והכוכב אלדברן בקבוצת שור. מראה יפה בשמי הבוקר במזרח אחרי 3:30

19/07 ירח עובר ליד כוכב הלכת חמה - 5 בבוקר בכיוון מזרח

20/07 מולד הירח

21/07 שבתאי בניגוד  (בצד המנוגד לשמש). שבתאי ייראה משקיעת השמש ועד זריחתה, הזמן הטוב ביותר לצפות בו.

23/07 ירח ליד הכוכב רגולוס בקבוצת אריה. שמי הערב 20:30, שוקע מוקדם מאוד

26/07 ירח ליד ספיקה בקבוצת בתולה, שמי הערב, דרום מערב.

27/07 ירח ברבע ראשון

27/07 שיא מטר המטאורים פיסציס אוסטרינידים (Piscis Austrinids), קצב זניטי לשעה 5

28/07 תיתכן התפרצות של מטר הגאמא-דרקונידים. דרושות תצפיות מקצועיות בכדי לתעד את זה!

29/07 ירח ליד הכוכב אנטארס בקבוצת עקרב

30/07 שיא מטר המטאורים אלפא-קפריקורנידים α-Capricornids. קצב זניטי לשעה 5 

30/07 שיא מטר המטאורים דלתא-אקוורידים דרומיים  Southern δ-Aquariids. קצב זניטי לשעה 16 

פרק זה נכתב ולוקט ע"י אלה רץ על בסיס מקורות המידע הבאים:

מצב כוכבי לכת והירח באמצעות תכנת Stellarium: www.stellarium.org

מטרות מטאורים: www.imo.net

ליקוי ירח https://www.timeanddate.com/eclipse/in/israel/tel-aviv

אירועים שמיימיים נבחרים: "ספר השנה האסטרונומי לשנת 2020" מאת ד"ר יגאל פת-אל

הזווית הנראית בין השמש (מתחת לאופק) לבין כוכבי הלכת חמה ונוגה כפי שנראה מכדור הארץ. חמה יותר קרוב לשמש וגובהו המרבי נמוך יותר מהגובה המרבי של נוגה. נכון לתחילת יוני נוגה נמצא באופק וחמה בגובהו המרבי. מקור האיור: נאס"א.

שמי יוני 2020

כוכבי הלכת הנראים בעין בעונה:

נוגה בימים אלה חולף בין כדור הארץ לבין השמש והחל מאמצע יוני תוכלו לראותו בשעות הבוקר המוקדמות בכיוון מזרח לפני זריחת השמש.

בשעות הערב תוכלו לראות את כוכב הלכת חמה במערב מיד אחרי שקיעת השמש. תחילת יוני אלה הם הימים הטובים ביותר לצפות בו, הוא יחסית בהיר ונמצא במרחק הזוויתי המרבי מהשמש. לקראת סוף יוני חמה יעלם מהשמיים, יתקרב לשמש וביולי יתחיל להיראות ככוכב לכת של בוקר.

צדק ושבתאי זורחים בכיוון מזרח-דרום-מזרח סביב השעה 11 בערב בתחילת יוני (וסביב 9 בערב בסוף יוני), כך שסוף-סוף תוכלו לצפות בהם בשעות יחסית נוחות! צדק הוא הבהיר ושבתאי קצת מתחתיו פחות זוהר.

מאדים האדמדם יזרח סביב השעה 1:30 בלילה בתחילת יוני (וקצת אחרי חצות בסוף יוני). הוא מתקרב לכדור הארץ כך שבאוקטובר יגיע לשיא הבהירות.

מטרות מטאורים ביוני:

אין מטרות מטאורים גדולים החודש. יש כמה מטרות מטאורים חלשים, כמו ארייטידים Arietids (מבקוצת הכוכבים Aries הטלה) עם השיא ב-7 ביוני שמתרחשים ביום כך שלא ניתן לראותם בעין (עושים עליהם תצפיות רדיו) ומטר הבואטידים Boötids (מקבוצת הכוכבים  Boötes רועה הדובים) עם השיא ב-27 ביוני שזה מטר בלתי צפוי, כלומר יכול להפיק רק 1-2 או 100 מטאורים לשעה, אך השנה הירח די יפריע לצפייה במטר הזה כי הוא יהיה ברבע ראשון ויחסית קרוב לרדיאנט.

מטאור. צילום: ירון עיני www.yaroneini.com 

התקבצות של צדק, שבתאי וירח. צילום מסך של תוכנת Stellarium

אירועים שמיימיים נבחרים

2/06 השביט SWAN ליד הכוכב קפלה מיד אחרי שקיעת השמש בכיוון צפון מערב (טלסקופ בלבד ממקום חשוך, בהירות 6.9)

3/06 נוגה עובר ביננו לבין השמש (התקבצות תחתונה) ויום אחרי ייראה כבר בבוקר ולא בערב

4/06 חמה נמצא  הזוויתי המרבי מהשמש (אלונגציה מזרחית מרבית)

5/06 ליקוי ירח חצי צל (לא ייראה לעין חוץ מהאפלה קלילה) - קראו בהרחבה כאן

5/06 מילוא הירח

7/06 ירח, צדק ושבתאי ייראו בשורה אחת בכיוון דרום-מזרח אחרי 11 בערב

8/06 התקבצות ירח, צדק ושבתאי ייראו בצורת משולש די צמוד בדרום-מזרח אחרי 11 בערב

13/06 ירח ברבע אחרון

13/06 ירח, מאדים ונפטון (נפטון לא נראה לעין!) קרובים מאוד זה לזה במזרח אחרי 1:30 בלילה

19/06 ירח ליד נוגה, שמי בוקר מ-4:30 עד הזריחה

20/06 היום האורך ביותר בשנה: היפוך הקיץ

21/06 מולד הירח

21/06 ליקוי חמה טבעתי (הלוואי והיה נראה מישראל... נראה רק ליקוי חמה חלקי אך אל תנסו לצפות בו בעין!!! זה מסוכן מאוד)

27/06 שיא מטר המטאורים בואטידים

28/06 ירח ברבע ראשון

פרק זה נכתב ולוקט ע"י אלה רץ על בסיס מקורות המידע הבאים:

ליקוי ירח https://www.timeanddate.com/eclipse/in/israel/tel-aviv

מופעי הירח ואירועים שמיימיים: www.stellarium.org

אירועים שמיימיים נבחרים: "ספר השנה האסטרונומי לשנת 2020" מאת ד"ר יגאל פת-אל

נוגה בצבעים טבעיים (עם עיבוד קל). מקור: ויקיפדיה By NASA or Ricardo Nunes

מטאור. צילום: ירון עיני

www.yaroneini.com 

סהר מתמלא

שמי מאי 2020

כוכבי הלכת הנראים בעין בעונה:

בשעות הערב תוכלו לראות את כוכב הלכת נוגה במערב. הוא ייראה כנקודה הזוהרת ביותר בשמיים, אל תפספסו את זה כי מסוף מאי כבר לא נוכל לראות אותה, הוא יעבור ביננו לבין השמש.

בשעות המוקדמות של הבוקר תוכלו למצוא בשמיים צי שלם של כוכבי לכת: צדק, שבתאי ומאדים. את צדק תוכלו לראות כבר אחרי 1:30 בלילה.

מטרות מטאורים במאי:

בלילה בין 4 ל-5 במאי יגיע לשיאו מטר המטאורים אטא-אקוורידים. המטר פעיל מסוף אפריל עד סוף מאי, אך עדיף לצפות בו מחצי כדור הדרומי. מקו המשווה וצפונה הקצב שלו יהיה נמוך יותר, בליל השיא אפשר יהיה לראות מישראל עד כ-30 מטאורים לשעה בשעות הבוקר, לפני הזריחה. השנה יש תנאים לא טובים לתצפית הן בגלל הקורונה והן בגלל הירח שיהיה 91% מואר בליל השיא ודי "יהרוס" עם האור שלו את המראה המרהיב, חוץ משעה-שעתיים לפני הזריחה.

אירועים שמיימיים נבחרים

28/04 נוגה בשיא הזוהר שלה, בהירות -4.52

30/04 הירח עובר ליד צביר הכוכבים "הכוורת" (Beehive cluster) (משקפת או מצלמה)

30/04 ירח ברבע ראשון

4-5/05 שיא מטר מטאורים אטא-אקוורידים

7/05 מילוא הירח

12/05 נוגה עובר לתנועה אחורנית (מתחיל להתקרב לשמש מנקודת מבטנו)

12-13/05 הירח ליד צדק ושבתאי (אחרי 1 בלילה)

14/05 הירח ברבע אחרון

15/05 הירח ליד מאדים (שמי בוקר)

22/05 מולד הירח

27/05 הירח ליד צביר הכוכבים "הכוורת" (Beehive cluster) (משקפת או מצלמה)

פרק זה נכתב ולוקט ע"י אלה רץ על בסיס מקורות המידע הבאים:

ליקוי ירח https://www.timeanddate.com/eclipse/in/israel/tel-aviv

מופעי הירח ואירועים שמיימיים: www.stellarium.org

אירועים שמיימיים נבחרים: "ספר השנה האסטרונומי לשנת 2020" מאת ד"ר יגאל פת-אל

2017 כל הזכויות שמורות 
עיצוב והקמה המאוורר