top of page

מה בשמיים
תחזית חודשית של אירועים אסטרונומיים

תצפית כוכבים אסטרונומית במדבר לקהל הרחב - לפרטים והרשמה

קורס אסטרונומיה תצפיתית למבוגרים - למועד הקרוב והרשמה

שמי יוני 2024

החודש במבט על

החודש מתחיל רשמית הקיץ האסטרונומי! שמי הערב שלנו עדיין יהיו דיי ריקים מכוכבי לכת (מלבד חמה, שיקפוץ לביקור לקראת סוף החודש), ורובם יראו בשמי הבוקר.

Mercury_in_color_-_Prockter07-edit1.jpg

כוכב הלכת חמה

800px-OSIRIS_Mars_true_color.jpg

כוכב הלכת מאדים

800px-Jupiter_and_its_shrunken_Great_Red_Spot.jpg

כוכב הלכת צדק

1280px-Saturn_during_Equinox.jpg

כוכב הלכת שבתאי

תחנת החלל הבינלאומית

כוכבי הלכת הנראים בעין

כוכבי הלכת המופיעים בשעות הבוקר

חמה

בימים הראשונים של החודש תוכלו לנסות לראות את חמה ברגעיו האחרונים בשמי הבוקר, אם תחפשו אותו נמוך מאוד בכיוון מזרח-צפון-מזרח ממש לפני שהשמש זורחת. לאחר מכן, הוא יתקרב לשמש, יעבור מאחוריה ב-14 ביוני (מה שמכונה התקבצות עליונה), ובשבוע האחרון של החודש תוכלו כבר לראות אותו בשמי הערב.

מאדים

מאדים יראה החודש בשמי הבוקר המוקדמים, ולאורך החודש יזרח יותר ויותר מוקדם (בין 3 ל-4 לפנות בוקר). ב-3 ביוני הירח יתקבץ ביחד עם מאדים, במרחק של 2 וחצי מעלות.

צדק

אחרי שהיה קרוב מידי לשמש בחודש הקודם, צדק חוזר עכשיו לשמי הבוקר שלנו, ויראה ככוכב בהיר שזורח קצת לפני השמש (יותר לקראת סוף החודש). 

שבתאי

החודש שבתאי יעבור משמי הבוקר לשמי הערב, כי בכל לילה הוא זורח קצת יותר מוקדם – בתחילת יוני הוא יזרח בשעה 1:30 ובסוף החודש יזרח כבר בחצות. בעין הוא נראה כמו כוכב קצת יותר בהיר מהכוכבים הרגילים, אבל מי שיכוון אליו טלסקופ יגלה את הטבעת המיוחדת שלו, שתלך ותיראה דקה יותר ויותר במהלך השנה הקרובה. ב-28 ביוני הירח יבקר יחסית קרוב לשבתאי. בסוף החודש, שבתאי יתחיל ב"נסיגה", שהיא תנועה מדומה מערבה ביחס לקבוצות הכוכבים שנוצרת כתוצאה מכדור הארץ שמקיף את השמש מהר משבתאי ו"עוקף אותו בסיבוב".

מעברי לוויינים בהירים

את כדור הארץ מקיפים לוויינים רבים, ולפעמים ניתן לראות אותם בשמיים כשהם חולפים מעלינו. מה שמאפשר לראות אותם זה צירוף של שני דברים: האחד – אור השמש שמאיר אותם, והשני – שעה שבה השמיים שלנו חשוכים מספיק, אחרת אין מספיק ניגודיות בין בהירות הלוויין לבהירות ה"רקע" שמאחוריו. לכן, ניתן לראות לוויינים רק כשהם עוברים מעלינו בשעות הערב המוקדמות ובשעות הבוקר, לפני זריחת השמש. שני הלוויינים הכי בהירים שניתן לראות בעין בקלות הם שתי תחנות החלל: הבינלאומית – שהיא ענקית ומאויישת ברציפות מאז שנת 2000, והסינית – שהיא קטנה יותר וחדשה יותר, אבל עדיין בהירה למדיי.


תחנת חלל במעבר "טוב" נראית בעין כמו נקודת אור מאוד בהירה בשמיים – כמו כוכב בהיר שזז ולא מנצנץ. היא חוצה את השמיים מקצה לקצה תוך כמה דקות בודדות, ולפעמים נעלמת כשהיא נכנסת לתוך הצל של כדור הארץ (במעברי ערב), או מופיעה כשהיא יוצאת ממנו (במעברי בוקר). ככל שהמעבר יותר מעלינו, כך התחנה נראית בהירה יותר בשיא המעבר. ניתן לנסות לצפות בה בעזרת הגדלה – של משקפת, טלסקופ, או מצלמה – אבל זה מאוד מאתגר, כי היא זזה כל הזמן וקשה מאוד לעקוב אחריה, במיוחד ככל שההגדלה גבוהה יותר.


קיימים ברשת כלים רבים (אתרים ואפליקציות) שמציעים תחזיות למעברי לוויינים בהירים, ובראשם – האתר הותיק Heavens Above. ניתן להעריך בדיוק רב מתי יהיו מעברים של לוויינים, איזה מסלול הם יעשו בשמיים, ואפילו מה תהיה הבהירות שלהם – אבל, קשה לעשות זאת יותר משבוע מראש, כי מסלולי הלוויינים עצמם משתנים מעט כל הזמן וזה משפיע ישירות על כל שלושת הדברים האלה. לכן, בפרק זה נציין טווחי תאריכים שבהם צפויות תחנות החלל לחלוף מעלינו במעברים בהירים שכדאי לתפוס (בהתאם לתחזיות בסוף החודש הקודם), ולקראת המעברים עצמם נשתדל לפרסם תחזית יותר מדוייקת עם פירוט שיעזור לכם לדעת בדיוק למה לצפות ומתי.

מעברי ערב

תחנת החלל הבינלאומית צפויה לחלוף מעלינו במעבר ערב בהיר בסביבות 2 ביוני.
תחנת החלל הסינית צפויה לחלוף מעלינו במעברי ערב בהירים בין התאריכים 4-7 ו-14-20 ביוני.


מעברי בוקר

תחנת החלל הבינלאומית צפויה לחלוף מעלינו במעברי בוקר בהירים בין התאריכים 19-27 ביוני.
תחנת החלל הסינית צפויה לחלוף מעלינו במעברי בוקר בהירים בין התאריכים 1-4 ביוני.

אירועים שמיימיים נבחרים בחודש יוני 2024

3/06 ירח ליד מאדים, זורחים 2.5 מעלות זה מזה (שמי הבוקר)
6/06 🌑 מולד הירח
8/06 ירח ליד פולוקס וקסטור, אלפא ובטא (α ו-β) בקבוצת תאומים (שמי הערב)
11/06 ירח ליד רגולוס, אלפא (α) בקבוצת אריה (יתקרבו לאורך הלילה)
14/06 🌓 ירח ברבע ראשון
16/06
התקבצות הירח עם ספיקה, אלפא (α) בקבוצת בתולה (תחילת הערב, שיא הקרבה ב-22:30, קרבה של 5 דקות קשת בלבד!)
20/06 ירח ליד אנטארס, אלפא (α) בעקרב (שמי הערב)
20/06
יום היפוך הקיץ. היום הארוך ביותר והלילה הקצר ביותר בשנה. השמש בנקודה הצפונית ביותר בשמיים. תחילה רשמית של קיץ אסטרונומי.
22/06 🌕 מילוא הירח
27/06 ירח ליד שבתאי (שמי הלילה – זורחים קצת אחרי חצות, בין 27/06 ל-28/06)
28/06
תצפית אסטרונומית במדבר - כולל לינה. לפרטים והרשמה לחצו כאן.
29/06 🌗 ירח ברבע אחרון


מקורות:
כוכבי לכת הנראים בעונה, תנועת הירח: https://stellarium.org
מופעי ירח ואירועים מיוחדים: https://www.timeanddate.com
מעברי לוויינים: https://heavens-above.com
מטרות מטאורים: https://www.imo.net

bottom of page