ירח

בפניכם צילום ירח אמיתי עם סימונים של ימות ומכתשים נבחרים.

מפת הירח לאתר-01.png

לחצו כאן להורדת המפה באיכות גבוהה:

 

לחצו כאן לגרסת ההדפסה של המפה:

moon

מתי נראה את הירח?

האם ניתן לראות את הירח כל יום? מתי הוא נראה ומתי לא? מתי מתמלא ומתי מתמעט? והאם צריך את השיטה של "ז" ו"ג"? 🌛🌝🌜
ירח הוא לוויין טבעי של כדור הארץ, כלומר, הוא מקיף את כוכב הלכת שלנו. הירח מורכב מסלע ואין לו אור משלו, אלא הוא מחזיר את אור השמש. הזמן שלוקח לירח להקיף אותנו פעם אחת ולחזור לאותו מקום ביחס לשמש הוא 29.5 ימים, ואנו קוראים לזה חודש (חודש סינודי, אם מישהו רוצה לדייק, כי יש עוד הרבה סוגי חודשים). ביהדות, בחודש יש 29 או 30 ימים.
בואו נעקוב אחרי תנועת הירח סביב כדור הארץ. נתחיל מהנקודה בה הירח נמצא כמעט בדיוק ביננו לבין השמש. כמעט - כי מישור ההקפה של הירח את כדור הארץ שונה קצת (בכ-5%) ממישור ההקפה של כדה"א את השמש, לכן רוב הפעמים שהירח יהיה ביננו לבין השמש הוא לא יסתיר מאיתנו את השמש אלא יהיה קצת מעליה או קצת מתחתיה (זו הסיבה שאין ליקוי כל חודש). במצב כזה הירח נמצא מעלינו באמצע היום והוא קרוב לשמש וגם מפנה אלינו את הצד הלא מואר שלו (כי את הצד המואר כמובן הוא מפנה לשמש!), ומכל הסיבות האלה אנחנו פשוט לא רואים אותו! זה מה שנקרא מולד אסטרונומי.

הירח ממשיך להקיף את כדה"א וכיומיים אחרי מולד אנו מתחילים לראותו בשמיים מוקדם בערב מיד אחרי שקיעת השמש. הירח נראה כסהר דקיק ושוקע מיד אחרי השמש. כל יום נוסף אם תביטו השמיימה באותה שעה תראו את הירח "משמין" ומתרחק מהשמש מיום ליום. כשהוא יגיע לרבע ראשון, הוא יהיה בשיא הגובה שלו בזמן שקיעת השמש, וכשהוא יגיע למילוא הוא יזרח בדיוק כשהשמש תשקע. יום אחרי זה אתם לא תראו את הירח בשקיעה אלא כ-50 דקות אחריה, וכך כל יום הוא יאחר את זריחתו בכ-50 דקות וגם ילך ויתמעט בו זמנית. בימים האלה תוכלו לראותו דווקא בבוקר ולא בערב, עד שהירח יהפוך לסהר דקיק ויעלם בזוהר השמש, רק כדי להופיע שוב בערב כמה ימים אחרי ולהתחיל את המסע שלו מחדש.
אז בואו נסכם: 📌 הירח ייראה בשעות הערב מיד אחרי המולד וניתן יהיה לראותו מוקדם בערב כל עוד הוא מתמלא. את הירח המלא ניתן לראות במשך כל הלילה משקיעת השמש ועד זריחתה, ואת הירח המתמעט ניתן לראות בשעות הקטנות של הלילה ובבוקר עד שהוא חוזר למולד. זהו, עכשיו אתם לא צריכים את השיטה המוזרה של "ז" ו"ג", זה סתם מבלבל! 😆 פשוט תזכרו שהירח המתמלא ייראה בערב, הירח המלא כל הלילה והירח המתמעט בבוקר.