מפת כוכבים חודשית

חובבי אסטרונומיה מתחילים וותיקים,

במיוחד עבורכם יצרנו מפת כוכבים בעברית המותאמת לישראל והמלווה ברשימות גרמי שמיים שניתן לראות מהעיר וממקום חשוך כמו המדבר.

אני, אלה רץ, מייסדת של "עולם האסטרונומיה", התחלתי את דרכי ממפה דומה לפני כ-14 שנים וזה שינה לי את החיים ותמיד רציתי שתהיה מפה כזאת גם בשפה העברית!

ייחודיות המפה היא בכך שהיא מתחדשת כל חודש וזה מה שמאפשר לנו לשים בה גם את מופעי הירח (בקרוב) וכוכבי לכת שלא תמצאו במפות אחרות כי הם זזים כל הזמן. בנוסף, בדף השני של המפה תמצאו מונחון אסטרונומי המוקדש לאותם גרמי שמיים שמופיעים על המפה.

לא תמיד אפליקציות הכוכבים נותנות את המענה הטוב ביותר, ולחלק מאנשים לא נוח להשתמש בהן. על המפה תוכלו לסמן בטוש או עפרון מה כבר הצלחתם למצוא, ולעקוב אחרי ההתקדמות והלמידה שלכם. בנוסף, רשימת אובייקטים מומלצת תעזור לכם לנווט בעושר האינסופי של גרמי שמיים.

 

לחובבי אסטרונומיה מתחילים ההמלצה היא לא להתחיל לחפש את כל הקבוצות יחד, אלא לבחור 2-3 כוכבים בהירים ו-1-2 קבוצות בהירות וברורות ולנסות קודם כל למצוא אותם. אחרי שתמצאו ותהיו בטוחים שזיהיתם אותם נכון, נסו למצוא עוד כוכבים ועוד קבוצות. אחרי שתרגישו בטוחים בעצמכם, נסו להשתמש גם במשקפת ולאתר חלק מגרמי השמיים המומלצים לצפייה במשקפת שמופיעים על המפה.

 

ולבעלי הטלסקופים: יש לכם רשימה חלקית ביותר של אובייקטים שניתן לראות גם בטלסקופים הקטנים. הרשימות מחולקות למה שניתן לראות מהעיר ומהמדבר. הן כמובן חלקיות ביותר, לכן נשמח מאוד להערות שלכם! מה להוסיף למפה? מה להוריד? איך לשפר? יש לכם גרם שמיים חשוב ששכחנו להוסיף? כתבו לנו במייל info@astronomy.co.il נשמח לכל הערה!

תודה מיוחדת ליעל בן דור שעובדת כל חודש שעות ארוכות על עיצוב המפה!

להורדת והדפסת המפה לחצו על הלחצן האדום: